Časté otázky k LPG autám

21. 09. 2012

Ak tu nenájdete odpoveď na Vašu otázku neváhajte a napíšte nám na autoservis@velmatech.sk.

Nálepka LPG na auto - kde ju získať

Objednajte si ju u nás..

Kedy je potrebné absolvovať individuálne schvaľovanie?

Ak Vaše vozidlo nie je hromadne schválené.

Aký je postup pri jednotlivej prestavbe na obvodnom dopravnom úrade systémom schváleným v SR, alebo retrofitne schváleným nie priamo pre moje auto.

V prípade ak je Vaše auto s Vašim motorom v zozname retrofitne schvalených stačí ak prídete rovno k nám.

Žiadať o povolenie prestavby však musíte podať v ostatných postupoch jednotlivého schvaľovania. Na Vašom obvodnom dopravnom úrade a doložte požadované prílohy (viď iná otázka). Získate rozhodnutie o povolení prestavby platné 1 rok.

Aký je ďalší postup po jednotlivej prestavbe?

Okrem prípadu ak je retrfitne schválená prestavba - s povolením o prestavbe a s prestavaným vozidlom musíte navštíviť skúšobňu, ktorá vykoná skúšky a posúdenia a vypracuje protokol o prestavbe.  Súčasne tu žiadajte usmernenie, či sú nutné ešte nejaké ďalšie externé skúšky (napr. emisné) a prípadné kontakty na potrebné subjekty.

Prečo by som mal prestavať vozidlo na LPG?

Nielen že LPG je ekologicky prijateľné palivo, pretože vytvára menej škodlivé výfukové plyny a menej hluku, ale všeobecne je jeho cena polovicou z ceny bežného bezolovnatého benzínu. Celkové prevádzkové náklady pri LPG vozidlách sú nižšie až o 40%.

Dajú sa všetky autá prestavať na pohon LPG?

Dnes je v SR možné prestavať väčšinu automobilov na pohon s plynným palivom (LPG, v malej miere i CNG), ale je treba nám zaslať podrobnosti o Vašom aute - kliknite na odkaz Požiadavka na montáž LPG

Dajú sa prestavovať naftové motory?

Nie. Spravidla by muselo súčasne dôjsť aj k prestavbe motora na zážihový, čo by bolo niekoľkonásobne drahšie. Nasledovalo by zložité schvaľovanie a skúšky. (existujú však i riešenia pre diesel-lpg, úspora je nižšia cca 20% a nie sú emisne v EÚ zatiaľ schválené)

Koľko stojí taká prestavba?

V závislosti od veľkosti vozidla a od typu plynového systému cena prestavby na LPG pohon začína od asi 500€ (len pre najjednoduchšie podtlakové systémy!) až po 1500€ u najvyspelejších systémov. Typicky to je okolo 900 až 1300€ pre vozidlá so sekvenčným vstrekovaním.

Ako dlho trvá proces prestavby?

Asi dva pracovné dni.

Bude jeho cena o hodne vyššia, ak už je prestavané výrobcom automobilu?

V závislosti od výrobcu, navýšenie ceny sa blíži k dieselovému motoru. Prestavba môže byť lacnejšia.

Čo sa pri procese prestavby udeje?

Do auta sa pridá druhý nezávislý palivový systém so samostatnou nádržou, ktorá sa často umiestňuje na miesto rezervného kolesa alebo pod vozidlo.

Stratím tým priestor v kufri?

Plynové nádrže sú dostupné v rozličných veľkostiach, a strata priestoru sa dá obmedziť na minimum tým, že sa nainštaluje nádrž prstencového (toroidného) tvaru do priehlbne pre rezervné koleso.

Znamená to, že rezervné koleso už nebudem voziť?

V závislosti od typu Vášho auta je možné dať plynový systém nainštalovať pod vozidlo. Ak nie, legislatíva povoľuje mať namiesto rezervy spray s penou do pneumatík, aby ste utesnili a dofúkali prepichnutú pneumatiku, až dokým ju nedáte opraviť.

Aké LPG systémy sú dostupné?

Systém so zmiešavačom, jednobodový a viacbodový systém sekvenčného vstrekovania LPG, CNG.

Záleží na tom, ktorý systém som si dal do auta nainštalovať?

Áno, je dôležité dať si nainštalovať správny systém. Všetky prestavby závisia od veku a typu vozidla ktoré máte: pre staršie vozidlo s karburátorom bude vhodný iný systém ako do moderného motora so vstrekovaním paliva.

Naopak cena za prestavbu je nižšia u systémov s karburátorom - to je však asi jediná ich prednosť pred moderným sekčným vstrekovaním.

Môže sa systém premontovať do iného auta?

Je to eventuálne možné, ale pretože to ďalšie vozidlo potrebuje. Protokol o montáži plynového zariadenia, celú úpravu musí vykonať na oprávnené pracovisko. Pritom je potrebné skontrolovať či ide o zhodu so schváleným typom a či obsahuje komponenty s platnou homologizáciou k danému dňu.

Bude ovplyvnené správanie sa môjho auta?

Je tam nepatrné zníženie výkonu.

Čo sa stane, ak sa mi počas jazdy LPG minie, úplne mi dôjde?

Budete môcť prepnúť prepínačom späť na benzín, až kým nedôjdete na najbližšiu čerpaciu stanicu LPG. Moderné systémy sa prepnú automaticky.

Koľko km jazdy na 1 liter môžem očakávať pri tankovaní LPG?

Liter LPG vás odvezie na asi 80-85% vzdialenosti, ktorú prejdete pri pohone na benzíne, ale stále to vyjde lacnejšie pretože LPG stojí polovicu ceny benzínu.

Ako budem vedieť kedy mám dotankovať?

Tak ako v bežnom benzínom poháňanom aute, tu je indikátor paliva, ktorý ukazuje koľko LPG je vo vašej nádrži. Práve tak ako benzín alebo nafta, sa LPG kupuje na litre a pumpuje sa do nádrže hadicou z čerpacieho stojana. Väščinou je tu obsluha, takže to pre Vás bude pohodlnejšie.

Kde si môžem LPG načerpať?

V SR je dostatočne hustá sieť cca 250 až 300 čerpacích staníc. Zoznam čerpačiek sa dá nájsť napr. na  www.doauta.sk.

Je vôbec možné čerpať neprávne palivo do nesprávnej nádrže?

To je nemožné pretože plniaca jednotka sa od benzínovej či naftovej odlišuje, takže je možné použiť iba hadicu s LPG.

Dá sa nádrž LPG preplniť?

Nie, pretože LPG nádrž je vybavená automaticky 80% uzatvárateľným ventilom, ktorý zabraňuje jej preplnenie. (pokiaľ sa teda nepokúšate systém oklamať pohupovaním)

Do akej miery je LPG pri havárii bezpečné?

Je porovnateľne bezpečný ako auto na benzín alebo naftu. Často sa to nechápe, pretože LPG je plyn, a v istej zmesi so vzduchom je vysoko výbušný. V nádrži však nie je v plynnom stave ale kvapalnom. Tlak v nej nie je príliš vysoký. Nádrž LPG vydrží navyše omnoho silnejší náraz, než bežná benzínová nádrž, a obsahuje v sebe veľa zabudovaných bezpečnostných zariadení.

Môže LPG poškodiť alebo ovplyvniť môj motor?

Väčšinu motorov možno prestavať bez toho, aby bola prevádzkou spôsobená akákoľvek škoda, za predpokladu, že motor vášho auta je na prestavbu vhodný, čo si overíme my. LPG patrí k čistejším palivám a efektívne znižuje opotrebovanie motora. U niektorých motorov je potrebné aplikovať aditívum Flashlube na mazanie sediel ventilov.

Ako udržiavať vozidlo poháňané LPG, CNG?

Musíte dodržiavať bežné servisné prehliadky, a oprávnené pracovisko by vám malo skontrolovať váš LPG systém aspoň jeden krát za rok. V záručnej dobe je to po 15.000 až 20.000km.

Ako prestavba ovplyvní predajnú hodnotu môjho auta?

Za predpokladu, že vám systém nainštalovalo oprávnené pracovisko, predajná cena sa nezníži a dokonca môže vzrásť v závislosti od stavu ostatných častí vášho auta.

Môžem čerpať LPG v zahraničí?

LPG (autogas) je možné dostať vo väčšine európskych krajín. Veľké množstvo ich je vo všetkých okolitých krajinách, v Nemecku, Slovinsku, Srbsku i Chorvátsku, Taliansku (výnimkou je Rakúska).

Čo sa bude diať okolo cien LPG?

Pretože vláda sa pokúša znečistenie znižovať, a LPG je preukazne viac ekologicky prijateľné, v najbližšej budúcnosti LPG zostane podstatne lacnejšie ako benzín alebo nafta. Rovnaký prístup zaujala EÚ.

Dá sa prihlásiť dovezené auto už prestavané na LPG? Áno. Dodatočne sa už neschvaľuje. Z dokladov z krajiny pôvodu z EÚ však musí jasné, či bolo na toto palivo schválené.
Dá sa kúpiť nový osobný automobil už prestavaný na LPG, CNG? Áno. V SR však takéto auto k termínu tejto odpovede ponúka len automobilka Škoda - konkrétne Škoda Octavia 1,6 LPG.
Lepšia situácia je v prípade CNG.
Je potrebný protokol o technickej kontrole LPG, CNG auta?

Pravidelná ročná kontrola plynového zariadenia v LPG, CNG vozidle v zákone ani v nadväzujúcej legislatíve nie je stanovená. Znamená to že ani policajti nemajú dôvod to od Vás pýtať.

Neznamená to však že nie je potrebná - pozrite si sprievod. dokumentáciu k LPG, CNG systému vo Vašom automobile.

Ak ste tu nenašli odpoveď na Vašu otázku neváhajte a napíšte nám na autoservis@velmatech.sk.

Rubrika: FAQ opakované otázky | Celý článek: Časté otázky k LPG autám | Komentáře: 2
Komentáře


Špatná anti-spamová odpověď
Jméno:Marián
E-Mail:mnkralik@gmail.com
Web:
Datum:25.11. - 23:36:51
Komentář:Dobrý deň,je pravda, že auta s LPG nemôžu ísť v rakúsku do tunela? Mám v aute LPG priamo od výrobcu a chystám sa na lyžovačku. Ďakujem
Jméno:Laco
E-Mail:lacorico@azet.sk
Web:
Datum:09.09. - 15:25:32
Komentář:som majitelom auta s CZ spztkou chcem si dat namontovat zariadenie LPG na SK je mozne ho po montazi zaevidovat do technicaku v CZ dakujem
 
http://www.canakkaleruhu.org http://www.vergimevzuati.org http://www.finansaldenetci.com http://www.securityweb.org http://www.siyamiozkan.org http://www.fatmaozkan.com http://www.sgk.biz.tr http://www.denetci.gen.tr http://www.bagimsizdenetim.biz.tr http://www.mevzuat.biz.tr http://www.security.biz.tr http://www.sorgulatr.com http://www.kanunlar.biz http://www.prsorgu.net http://www.sirabul.com http://www.emekliol.org http://www.coklupagerank.com http://www.coklupagerank.net http://www.coklupagerank.org http://www.prsorgu.org http://www.scriptencode.com http://www.sirabul.net http://www.sirabul.org http://www.sitenizanaliz.com http://www.seoisko.com http://www.seomavi.com http://www.scriptencode.net http://www.scriptencode.org